بلاگ

اقلام هویت بصری، هویت بصری، طراحی هویت بصری، شرکت تبلیغاتی الف، طراحی لوگو، طراحی لوگوتابپ، طراحی ست اداری، طراحی اوراق اداری، کمپین تبلیغاتی، برندینگ

اقلام هویت بصری

اقلام هویت بصری (هویت برند)

تعداد و نوع اقلام هویت بصری بسته به نیاز برند شما، حوزه فعالیت، بازار، نوع محصول یا خدمات و ملاحظاتی از این دست مشخص می شود. گاهی تعداد اقلام هویت بصری از مرز 200 عنصر هم عبور می کند. در ادامه تعدادی از اقلام هویت بصری که برای هویت سازی برند عمومیت دارند را شرح می دهیم.

 

ایده پردازی (طراحی کانسپت)

“هسته ای خوشمزه، با قابلیت‌های جادویی”

معتقدیم تنها یک هسته مرکزی خوشمزه، با داشتن ظرفیت بکارگیری در تمام اقلام و عناصر هویت بصری سازمانی برای برندها تمایز ایجاد می کند.

در ابتدا می بایست جلسات تیم برند سازی با مدیران شما برگزار شود. با درک ملاحظات و اهداف شرکت شما، پایه های brand book (برند بوک) در قالب نیازسنجی شناسایی شود. پس از آن، نتایج نیاز‌سنجی در اختیار تیم ایده پردازی قرار می گیرد. در مرحله بعد، برای ایده پردازی اتاق فکر تشکیل می شود و مسیر حرکت هویت سازی برند طراحی می گردد. نتایج به‌دست آمده در استودیو آن شرکت تبلیغاتی مجدداً در چندمرحله مورد بررسی قرار می گیرد. در نهایت از ایده‌های خلاقانه طراحان در راستای اهداف برند استفاده می شود.

 

اهمیت لوگو (Logo) و لوگوتایپ (Logotype) در سایر اقلام هویت بصری

طراحی لوگو و لوگوتایپ مهم‌ترین مرحله از مراحل طراحی هویت بصری یک برند یا سازمان است. در اکثر موارد خط ربطی که کلیه عناصر هویت بصری برند را به هم گره می‌زند، در طراحی لوگو و لوگوتایپ شکل می‌گیرد. در کل می‌توان گفت استحکام هویتی یک برند بسته به ساختار طراحی شده در لوگو و لوگوتایپ آن برند است. هر شرکت تبلیغاتی با حفظ اصول ساختاری و با تکیه بر تجربه و قابلیت‌های کادر طراحی در این بخش قادر به طراحی و ارائه نوع خاص و کیفیتی متفاوت است.

لوگو سنگ بنای هویت بصری برند شماست و می بایست به موارد زیر درخصوص طراحی لوگو توجه ویژه می شود.

 • نشان دادن این موضوع که کاراکتر مجموعه شما چیست و چه چیزی را به عنوان یک برند ارزشمند می دانید.
 • جذابیت بصری لوگو. سادگی، تمیزی و قابلیت استفاده در آینده.
 • کلاسیک، غیر تکراری و مد روز بودن. (قطعاً هیچ برندی دوست ندارد که لوگوی آن بعد از یک سال از مد بیفتد)
 • همراهی با استانداردهای صنعت شما و همسویی با استراتژیهای سازمان شما.
 • حداکثر تاثیر بر مخاطبان شما.

همچنین لوگو طراحی شده می بایست در فرمت های مختلف ارائه می شود تا اطمینان حاصل کنید که شما همیشه لوگو مورد نیاز خود را دارید. (مدهای مختلف مانند نسخه سیاه و سفید یا اندازه های مختلف). پس هر کدام که با هویت برندتان سازگار است را استفاده خواهید کرد. روش استفاده از لوگو طراحی شده نیز در بخش بایدها و نبایدهای دفترچه هویت بصری به شما ارائه می گردد. (کتاب هویت بصری – برند بوک)

 

لی‌اوت (Layout) و حاشیه امنیت (Safety Area)

در این مرحله شیوه‌های لی‌اوت لوگو و لوگوتایپ و حاشیه امنیت آن طراحی می شود. پس از آن لی‌اوت عمودی و افقی طراحی شده در کلیه بخش‌های هویت بصری برند مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

تایپ فیس (type face)

تایپ فیس فونتی است که در تمام اقلام بصری دارای متن انتخاب می کنید. این فونت می تواند از فونتهای موجود انتخاب، یا برای برند شما طراحی شود.

تایپ فیس بخش مهمی از هویت سازمانی شماست که نشان دهنده مطالب زیادی در مورد برند شماست. به همین دلیل می بایست دقیق و عاقلانه انتخاب یا طراحی شود.


پالت رنگ (Color palette)

در این بخش، بر اساس شخصیت شناسی انجام شده، طیف رنگ هویت برند تعریف می‌گردد. سپس تمامی اطلاعات مربوط به مد‌های مختلف و حالت‌های مختلف رنگ به صورت واضح و مشخص تعریف می شود. در نهایت تمامی اقلام طراحی شده در هویت بصری از آن قاعده پیروی خواهند کرد.

افرادی که مشتریان بالقوه شما هستند دارای تحلیل روانشناختی با رنگهای مختلف هستند. پس استفاده از رنگها در پالت رنگ می تواند تاثیر استراتژیک و جدی بر مخاطبان برند شما داشته باشد.

برای مثال به مشخصه های چند رنگ اشاره می کنیم:

دسته اول رنگها

 • قرمز: رنگ شور و هیجان است. اگر هویت برند شما جوان و هیجان انگیز است، این انتخاب بجا و درست خواهد بود.
 • نارنجی: یکی دیگر از رنگ های با انرژی بالا است. اگر می خواهید برند شما دوستانه و بازیگوش بنظر برسد این رنگ مناسب است. در برندها، رنگ نارنجی کمتر از قرمز استفاده می شود.
 • زرد: رنگ آفتاب و نشانه تمام عیار شادی است. اگر می خواهید نشان دهید که برندتان سرگرم کننده، در دسترس و مقرون به صرفه است، رنگ زرد انتخاب مناسبی است.

دسته دوم رنگها

 • سبز: رنگی فوق العاده متنوع است. سبز می تواند برای هر برندی مورد استفاده قرار گیرد. زمانی که مخاطب سبز را ببیند، دو چیز را در ذهن خود تصور می کند: پول و طبیعت. اگر برند شما به هر یک از این موارد وابسته است، سبز انتخاب دقیقی است.
 • آبی: رنگی جذاب از طیف رنگهای طبیعت است. آبی می تواند به برند شما کمک کند تا با ثبات تر و قابل اعتمادتر نشان داده شوید. بنابراین اگر میخواهید مخاطبین بیشتری را هدف بگیرید و اعتماد آنها را به خود جلب کنید، آبی رنگ مناسبی است.
 • بنفش: رنگ بنفش رنگی سلطنتی است. بنابراین اگر شما بدنبال آن هستید که حس لوکس بودن را به مخاطبانتان بدهید، بنفش بهترین است.

دسته سوم رنگها

 • صورتی: درست یا غلط، رنگ صورتی بر مبنای فرهنگ جامعه، رنگی زنانه است. بنابراین اگر نام تجاری قرار است خانمها را هدف قرار دهد، صورتی می تواند یک مزیت رقابت قطعی برای برند شما باشد. همچنین این رنگ یک رنگ عالی برای برندهای با هویت نرم و لوکس است.
 • قهوه ای: شاید این رنگ کمترین استفاده را در طراحی هویت بصری برندها داشته باشد. اما گاهی می تواند انتخابی مناسب و هوشمندانه باشد. زمانی که شما کاری متفاوت انجام می دهید، به شما کمک می کند تا دیده شوید. همچنین می تواند به شما کمک کند که برندتان زمخت یا مردانه دیده شود.
 • مشکی: اگر می خواهید برندتان پیشرفته و مدرن تلقی شود، هیچ رنگی به اندازه سیاه و سفید مؤثر نیست.

این انتخاب وابسته به تحلیلهایی است که در بخش بررسی برند شما توسط تیم ما انجام می شود. ترکیب رنگها نیز در همین بخش تحلیل و به استودیو تحویل می شود تا بر مبنای آن میزان استفاده از هر رنگ در دفترچه هویت بصری (برند بوک) مشخص گردد.

 

اوراق اداری

اقلام مختلف اوراق اداری شناسنامه برند یا سازمان تلقی می‌شوند. به همین دلیل کیفیت طراحی آن‌ها و ارتباط صحیح آن با هویت بصری آن مجموعه، از اهمیت بالایی برخوردار است. طراحی مجموعه کامل اوراق اداری شامل سربرگ A4. سربرگ A5. پاکت‌نامه. پاکت A4. کارت ویزیت. یادداشت، کارت پرسنلی. پاکت CD و اقلام مورد نیاز دیگر نقش مهمی در برندینگ دارند و مطابق باکانسپت هویت بصری طراحی می شوند.

برای مثال کارت ویزیت (Business cards): در هر مرحله از کسب و کارتان که هستید، علی الخصوص اگر در حال توسعه کسب و کار خود هستید، قطعاً به یک کارت ویزیت مناسب نیاز خواهید داشت. یک کارت با طراحی درست و زیبا فرصتی برای تقویت نظرات مثبت در چشم مشتریان بالقوه یا مشتریان بالفعل است. شما می توانید با حفظ شیکی و سادگی به انضمام انتقال روان اطلاعات تماس، پکیجی جذاب برای مخاطبانتان بسازید.

 

فرم (شکل)

زمانیکه وارد این بخش از طراحی هویت بصری می شویم، استفاده از تحلیل های زیرساخت ظهور و بروز بیشتری پیدا خواهد کرد. این عنصر بسیار مهم که توسط بسیاری از طراحان نادیده گرفته می شود، می تواند برای تقویت واکنش مورد نظر مشتریان مورد استفاده قرار گیرد.

تعدادی از فرمها که می تواند در طراحی هویت بصری برند شما استفاده شود به شرح زیر است:

شکل های گرد مثل دایره ها یا بیضی ها

در این نوع فرمها، همه چیز گرم و دوستانه است. برندهایی که فرم های گرد دارند، احساسات اجتماعی، وحدت و عشق را ایجاد می کنند. لبه های گرد نیز می توانند زنانه مشاهده شوند.

اشکال با گوشه های تیز

(مانند مربع، مستطیل و مثلث) این فرمها نشانه قدرت و کارایی است. خطوط خشک احساس ثبات و اعتماد را ایجاد می کنند، اما باید مراقب باشید که اگر اشکال با چیزهای سرگرم کننده مانند رنگ های پویا به آن اضافه نشود، می توانند احساس مناسب و ظرفیت ارتباط با مشتریان خود را نداشته باشند.

خطوط مستقیم

این نوع از فرمها نیز دارای مشخصه های خاص خود هستند. خطوط عمودی نشان دهنده مردانگی و قدرت است در حالی که خطوط افقی به آرامش و حرکات ظریف و نرم اشاره دارند.

 

وب سایت (Website)

وب سایت شما یکی از مهمترین اقلام هویت برند شماست. به خصوص اگر شما یک کسب و کار آنلاین یا یک محصول دیجیتالی را ارائه می کنید، مشتریان قبل از تصمیم به انجام کار با شما، قطعا سایت شما را بررسی می کنند. وب سایت شما (مانند وب سایت مجموعه ما) جایی است که هویت برند شما باید به صورت کامل و بی نقص ارائه شود.

 

بسته بندی محصول (Product Packaging)

اگر محصول شما فیزیکی باشد، بسته بندی محصول برای ایجاد جذابیت نزد مشتری بسیار کارا است. بسته بندی یک فرصت عالی برای نمایش قدرت برند و درخشش آن است.

برای برند‌هایی که مخاطب هدف آن‌ها در نهایت با یک محصول روبرو خواهد شد و محصول نهایی در کنار محصولات سایر رقبا در مقام مقایسه قرار خواهد گرفت، بسته ‌بندی تاثیرگذارترین بزار برای جذب مخاطب است. به همین دلیل طراحی این بخش می بایست با حساسیت ویژه‌ای در شرکت تبلیغاتی طرف قرارداد شما انجام شود.

 

کاتالوگ و بروشور

همواره کاتالوگ و بروشور از مهمترین ابزارها جهت شناساندن محصولات یا خدمات یک برند یا سازمان بوده اند. برای ارائه بهتر محصولات یا خدمات لازم است شرایطی را فراهم کنید که ویژگی های شما توسط مخاطب مورد بررسی فنی و مقایسه قرار گیرد. کاتالوگ و بروشور بهترین ظرفیت را در اختیار شما قرار خواهد داد. در روش صحیح ابتدا حوزه فعالیت برند و ذائقه مخاطبین آن توسط شرکت تبلیغاتی یا طراح شما مورد بررسی  قرار می گیرد، سپس کاتالوگ مطابق با سیاست ها و اهداف  از پیش تعیین شده آن برند، و بر مبنای اصول حرفه ای، در  مسیر جذب مخاطبین برند طراحی می شود.

 

امضای ایمیل (Email Design)

ایمیل مارکتینگ یک راه عالی برای جذب و نگه داشتن مشتریان و توسعه کسب و کارهاست بنابراین اگر می خواهید کسب و کار خود را از طریق ایمیل رشد دهید، به یک استراتژی دقیق در طراحی نیاز دارید تا خودتان را از هرج و مرج جدا کنید. ما این بخش را برایتان کوتاه، شیرین و ساده می کنیم. فرمت آن را زیبا و کارا و قابل خواندن و اسکن کردن طراحی می کنیم.

در بخش زیر چند پروژه موفق را بعنوان پروژه های نمونه هویت بصری ملاحظه می کنید.

شرکت تبلیغاتی الف را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید