بلاگ

بروشـور چه کمکی به برند شما می‌کند؟

بروشـور خوب یکی از مهم‌ترین مراحل در شکل گیری هویت بصری و برندینگ است. بروشورها به شما کمک می‌کنند برای برند و محصولات خودتان یک هویت بصری تعریف کنید. معرفی محصولات مختلف در بروشـورها یکی از راه‌های افزایش فروش است. تحقیقات و آمار نشان داده است که بازاریابی بدون بروشـور شانس چندانی برای موفقیت ندارد. کاتالوگ‌ها نوعی از بروشورهای هستند که فقط معرفی محصول را انجام می‌شوند. در حالی که بروشور می‌تواند اهدافی بیشتر از معرفی محصولات داشته باشد. در ادامه اهداف بروشـور را به صورت کامل بررسی می‌کنیم.

اهداف بروشـور و تأثیر آن در برندینگ

داشتن یک بروشور مناسب و استاندارد، تأثیر زیادی در برندینگ و معرفی هویت بصری یک برند دارد. بروشـور در شکل‌گیری هویت بصری یک برند باید بتواند 4 هدف را محقق کند.

1- ارائه‌ی اطلاعات

یک بروشـور استاندارد باید اطلاعات دقیقی در مورد شرکت و برند مربوطه به مخاطب ارائه کند. در نظر داشته باشید که در برخی مواقع بروشور تنها ابزار تبلیغاتی یک بازاریاب است و به همین دلیل باید دقت و وسواس زیادی در طراحی آن به کار گرفته شود. محصولات و خدمات برند شما باید به طور دقیق در بروشور شما معرفی شوند. دادن اطلاعات غلط و یا دروغین در بروشور شاید بتواند به صورت موقت مشتریانی برای شما جذب کند اما در دراز مدت اعتماد برند شما را در بین مخاطبان از بین می‌برد.

 

 

بروشور چه کمکی به برند شما می‌کند؟

2- ابزار تبلیغاتی

بروشورها ابزار تبلیغاتی قوی هستند، البته اگر درست و مطابق با استانداردهای تبلیغات طراحی شوند. از بروشور به عنوان یک ابزار تبلیغاتی مهم و تأثیرگذار می‌توان استفاده کرد.

3- معرفی برند و شکل‌گیری هویت بصری

در برندینگ و معرفی یک برند، بروشـورها نقش مهمی ایفا می‌کنند. در بسیاری موارد مخاطبان قبل از دیدن محصولات شما بروشـور محصولات را نگاه می‌کنند و تصویری که از برای اولین بار در ذهن آن‌ها نقش می‌بندد، توسط بروشـور ساخته شده است. استفاده از تصاویر با کیفیت و جذاب تأثیر مثبتی در شکل‌گیری هویت بصری برند شما دارد.

 4- ارائه‌ی مطالب آموزشی

یکی از مواردی که باید در بروشور ذکر شود، نحوه‌ی استفاده‌ی صحیح از خدمات و محصولات است. برای مثال در یک بروشـور لوازم آرایشی بهداشتی باید نحوه‌ی استعمال کرم‌ها و محصولات مراقبتی در کنار آن‌ها درج شده باشد.

داشتن یک بروشور استاندارد

در صورتی که یک بروشور 4 هدف گفته شده را دنبال کند، و بتواند در رسیدن به این چهار هدف موفق باشد، تبدیل به یک بروشـور موفق می‌شود. اما هر کدام از بروشورها یکی از این اهداف را به صورت تخصصی‌تر دنبال می‌کنند. برای مثال یک برند جدید که به تازگی وارد بازار شده است در طراحی بر معرفی برند و شکل‌گیری هویت بصری تمرکز می‌کند. در حالی که یک برند که چندین سال است در بازار فعالیت می‌کند می‌تواند اهدافی مانند ارائه‌ی مطالب آموزشی و ابزار تبلیغاتی را بیشتر دنبال کند.

برای طراحی یک بروشـور بهتر است با یک مشاور و طراح برجسته که در این زمینه اطلاعات کافی دارد مشورت کنید. زیرا طراحی یک بروشور ناموفق علاوه بر صرف هزینه‌ی ناکارآمد باعث می‌شود تصویر بدی از برند شما در ذهن مخاطب شکل بگیرد. رقبای شما منتظر نمی‌مانند شما در زمینه‌ی بروشور با اصلاح و خطا، به یک بروشور موفق برسید، بلکه به راحتی در صورتی که شما ضعیف عمل کنید بازار مشتریان شما را تصاحب خواهند کرد.

مزایای استفاده از بروشور

بروشور نسبت به سایر ابزار تبلیغاتی مزایای زیادی دارد. این مزایا باعث می‌شود استفاده از بروشـور به عنوان یک ابزار تبلیغاتی هم از نظر تبلیغاتی و هم از نظر برندینگ و شکل‌گیری هویت بصری یک گام مهم باشد. در ادامه مزایای استفاده از بروشـور را بیان خواهیم کرد.

1-  مقرون به صرفه بودن بروشـور

طراحی و تولید بروشور هزینه‌ی زیادی ندارد و بازدهی این هزینه‌ی کم بسیار زیاد است. برای مثال ساخت یک کلیپ تبلیغاتی ممکن است  تا صد میلیون تومان تمام شود. در حالی که طراحی و چاپ یک بروشور تبلیغاتی در بهترین حالت حتی یک دهم این مقدار نیز هزینه ندارد. علاوه بر این بروشـورهای اقتصادی برای شرکت‌هایی با بودجه محدود نیز وجود دارند. طراحی این بروشـورها ساده‌تر و برای چاپ آن‌ها از ورق‌ کاغذ و چاپ ارزان‌تر استفاده می‌شود.

برای درج اطلاعات در بروشور محدودیتی ندارید و اضافه کردن چند صفحه و تعدادی عکس به بروشور در هزینه‌ی کلی آن تأثیر چندانی ندارد. استخدام بازاریاب آنلاین و حضوری بدون استفاده از بروشورهای استاندارد فقط هدر دادن هزینه است. داشتن یک یا چند بروشور حرفه‌ای و استاندارد بازدهی کار بازاریاب‌های شما را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

2- توزیع راحت

برای توزیع بروشور نیاز به برنامه‌ی خاص و هزینه‌ی اضافه وجود ندارد. بروشور توسط بازاریاب‌ها، در نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و همچنین در نمایندگی‌های شرکت شما قابل توزیع است. فقط کافی است بروشورهای خود را به فروشگاه‌های مربوط به فعالیت شرکت بسپارید. بسیاری از فروشندگان هنگامی که خریدهای مشتری را در کیسه می‌گذارند یک یا چند بروشـور را نیز همراه خرید‌ها قرار می‌دهند. به طور کلی توزیع بروشور برخلاف توزیع تراکت و همچنین پخش کلیپ، نیاز به برنامه‌ریزی و هزینه‌ی گزاف نخواهد داشت.

به طور معمول برای پخش یک کلیپ در رسانه‌های اجتماعی و تلویزیون باید هزینه‌های بسیار زیادی پرداخت کنید که چندین برابر هزینه‌ی ساخت کلیپ است. اما توزیع بروشـور نیاز به ظرف هزینه‌هایی از این قبیل ندارد.

3- برندینگ و شکل‌گیری اعتبار برند شما

آمارهای تبلیغاتی نشان می‌دهد که بروشـور بیشتر از کلیپ به اعتبار سازی یک برند کمک می‌کند. به همین دلیل حتی اگر شما از دیگر روش‌های تبلیغاتی استفاده می‌کنید، در کنار همه‌ی آن‌ها باید بروشور نیز داشته باشید.

در بروشور اطلاعاتی در مورد شرکت و محصولات ارائه می‌شود. زمانی که مخاطبین بتوانند در مورد فعالیت، محصولات و خدمات شرکت شما مطالعه کنند، راحت‌تر می‌توانند به شما اعتماد کنند. داشتن بروشور به مشتری این پیغام را می‌دهد که کسب و کار شما قابل اعتماد و متعهد به خدمات با کیفیت است.

4- ارائه‌ی اطلاعات جامع و کامل

ارائه‌ی بروشور شما را از تماس‌های مکرر برای کسب اطلاعات راحت می‌کند. در بروشور می‌توانید اطلاعات کاملی در مورد برند و کسب و کار و همچنین زمینه‌ی فعالیتتان ارائه کنید. همچنین می‌توانید محصولات و خدمات خود را به طور کامل همراه با عکس معرفی کنید. در صورت ثابت بودن قیمت‌ها در گذر زمان می‌توانید قیمت محصولات را نیز در بروشـور درج کنید.

 

بروشور چه کمکی به برند شما می‌کند؟

عوامل تأثیرگذار در چاپ بروشور

داشتن یک بروشـور موفق و استاندارد به عوامل زیادی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها کیفیت چاپ بروشور و طراحی آن است. در صورتی که این دو مورد رعایت نشود داشتن یک بروشـور ضعیف کمک چندانی به برند و کسب و کار شما نخواهد کرد. برای داشتن یک بروشـور استاندارد بهتر است به یک طراح حرفه‌ای مراجعه کنید و از او بخواهید طرح را قبل از نهایی کردن به شما نشان دهد. در برخی مواقع لازم است یک طرح چندین بار ویرایش شود تا یک طرح اصیل متناسب با برند شما ایجاد شود.

1- انتخاب رزولوشن مناسب برای چاپ بروشور

برای چاپ یک بروشور با کیفیت باید رزولوشن متناسب با اندازه‌ی آن در نظر گرفته شود. رزولوشن استاندارد برای چاپ مواردی از قبیل ست اداری، تراکت بروشور، کاتالوگ، پاکت نامه، کارت ویزیت و  DPI۳۰۰ است.

2- کیفیت تصاویر مورد استفاده در طراحی بروشور

برای طراحی بروشور بهتر است که از یک تیم حرفه‌ای عکاس بخواهید که از محصولات شما عکاسی کنند. در صورتی که عکس‌های با کیفیت در اختیار عکاس قرار نگیرد، نتیجه‌ی نهایی مطلوبی به دست شما نمی‌رسد. استفاده از عکس‌های با کیفیت و خوش آب و رنگ به طراح این امکان را می‌دهد که حداکثر هنر خود در طراحی یک بروشور جذاب را به کار گیرد. در صورتی که کیفیت عکس‌ها مناسب نباشد، طراح یا باید عکس‌ها در اندازه‌ی کوچک در طرح به کار گیرد و یا عکس با ابعاد بزرگ و نمای پیکسلی در بروشـور نمایش داده می‌شود.