خدمات الف

طراحی هویت بصری سازمانی، فرآیندی ارزش آفرین برای سازمانهاست است که بخش مهمی از هویت سازی برند بشمار می رود. اما این مسئله که این ارزش چگونه ایجاد می شود و رویکرد ما در این خصوص چگونه است، مواردی است که سعی کردیم در ادامه بصورت مختصر و کاربردی به آن بپردازیم.

مطالب این صفحه با دقت به تمام نیازهای شما درخصوص هویت بصری پرداخته است. چنانچه با مطالعه این متن سوالی برای شما ایجاد شد، همکاران ما آماده پاسحگویی به سوالات شما هستند.

تعریف هویت بصری و هویت برند (Brand Identity Design)

 در ابتدا لازم است تفاوت برند، برندینگ و هویت بصری را بدانیم. این اصطلاحات بعضی اوقات به اشتباه به جای یکدیگر استفاده می شوند. برای تشخیص بهتر، این مفاهیم را به سادگی تعریف می کنیم.

برند: ادراک دیگران از کسب و کار شما.

برندینگ: فعالیت های بازاریابی هوشمندانه و پویا که شناسه و سنجه های متمایز و قابل تشخیص ایجاد می کنند.

هویت بصری:

مجموعه ای از تمام عناصر بصری (ویژوال) برند است که برای کسب و کارها ایجاد می کنیم تا تصویر مناسبی به مشتریانتان ارائه دهید.

هویت بصری، در حقیقت شمایل برند است. برند یا همان نام تجاری یک مفهوم عاطفی و حتی فلسفی است، در حالی که هویت بصری عضو ویژوال (دیداری) آن برند است. این تصویر با ایده های خاص و خلاقیت ساخته می شود. در یک جمله می توان اینطور تعریف کرد: هویت سازی بصری برند

هویت برند شامل لوگو، لوگو تایپ، تایپوگرافی، رنگ. بسته بندی، و سایر عناصر بصری است. این عناصر بعنوان مکمل، تصویر ذهنی مخاطب را می سازند. هویت طراحی شده موثر، مشتریان جدیدی را به دایره مشتریان موجود اضافه می کند. مشتریان موجود نیز احساسی راحت و خودمانی مانند حسی که مخاطبان در منزل خود دارند خواهند داشت. این نوع نگرش نگاهی دوسویه و کامل به مفهوم برند بوک است.

برای طراحی هویت برند، سازمان ها می بایست در یک پروژه متمرکز برنامه ریزی و سرمایه گذاری کنند.این اقدام با حفظ انعطاف پذیری، سرعت لازم برای موفقیت در بازار پر شتاب امروز را فراهم می سازد و توسعه آنها نیز پایدار خواهد بود. اجزای این سیستم ممکن است شامل کتابچه راهنمای طراحی (Brand Guide Line – brand style guide)، تحلیل فرآیندها و در صورت لزوم آموزش کارمندان بخش طراحی باشد.

هویت برند  (Corporate Identity) پکیجی از عناصر بصری و عیر بصری است. سازمان برای برقراری ارتباط مخاطبان با برند خود از این پکیج استفاده می کنند. البته باید توجه داشته باشیم که اغلب نظریه پردازان بصری در هویت برند را بیش از 80 درصد در نظر می گیرند.

هویت بصری همه راههایی است که برند با آنها نمایش داده می شود و پیام اولیه شما را به مخاطبان می رساند.

اهمیت داشتن هویت بصری برای برندها

هویت برند است که پوسته و شمای اولیه کسب و کار شما را شکل می دهد. معمولا لوگو، سربرگ و بیزینس کارت، رسانه های اجتماعی شماست. آنچه در ابتدا توسط مخاطب دیده می شود”هویت برند” (Brand Identity) کسب و کار شما است. طراحی هویت سازمانی تنها طراحی لوگو برای شرکت نیست و تاثیر هویت بصری بر کسب و کارها نیز فراتر از آن چیزی است که برایشان متصور است.

 

اگر می خواهید کسب و کار خود را حرفه ای نشان دهید، داشتن و بروز کردن یک هویت سازمانی سازگار، اساس و پایه خواهد بود. استفاده ازیک پالت رنگی خاص و فونت و استفاده از هویت برند در تمام کانالهای ارتباطی چاپی و آنلاین، به تقویت موقعیت حرفه ای شما بهترین کمک را می کند.

حفظ هماهنگی در هویت شرکت شما ضروری است زیرا هویت برند را در هر نقطه ای که مشتری به شما می رسد، تقویت می کند. بنابراین مهم است که تمام نقاط تماس با مخاطب مانند شبکه های اجتماعی، خبرنامه ها و بازاریابی ایمیل، بروشورهای فروش و موارد مشابه را در نظر داشته باشیم و برای آنها برنامه ریزی کنیم.

در چند سال اخیر عباراتی همچون هویت بصری شهری در کشورهای توریستی به چشم می خورد. این امر نشان می دهد که این مفهوم تا چه حد در نظر مخاطبان و جذب آنها مهم و کارا است. تعمیم پیدا کردن هویت برند به مشاغل مختلف و زمینه های فعالیت گوناگون به آنجا رسیده که بصورت تخصصی در دنیا در حال طراحی است.  هویت بصری رستوران. هویت بصری بیمارستان. هویت بصری هتل و حتی هویت بصری موزه از نمونه های این پروژه هاست.

مزایای داشتن هویت بصری (Corporate Identity)

 • سازمان و برندی که در زمینه هویت بصری سرمایه گذاری می کند، نشان می دهد که آمده است که در بازار بماند. این سازمان حوزه فعالیت خود را انتخاب کرده و تصمیم دارد در آن باقی بماند. این پیامی است که این شرکت در مورد وضعیت خود و نگاه به آینده به مخاطبانش ارسال می کند. این موضوع به مشتریان برند عمیقاً اعتماد می بخشد.
 • هویت بصری به معنای شخصیت و لباس کسب و کار است. پوشش مناسب انتخاب حرفه ای هاست. پس هویت سازمانی مناسب قطعاً پوشش انتخاب شده ای برای سازمان است.
 • با ایجاد یک هویت ویژوال سازگار، شرکت یا برند اطمینان می یابد که به رسمیت شناخته می شود و به خاطر سپرده می شود.
 • زمانی که طراحی هویت برند یکپارچه می شود، در میان مخاطبان مورد نظر خود قابل تشخیص و متمایز است.
 • یک هویت بصری متناسب و قوی می تواند آگاهی مشتری را بهبود بخشد و یک بال قوی در فضای رقابتی باشد.
 • هویت بصری مسیر طراحان آینده را مشخص می کند. این موضوع هزینه های طراحی را به شدت کاهش می دهد.

چه زمانی نیاز به طراحی هویت بصری دارید:

 • زمان شروع فعالیت کسب و کارتان، برای نشان دادن ماهیت برند و ارزشهایی که برای مشتریانتان می توانید ایجاد کنید نیاز به یک هویت شرکتی متناسب با ماهیت برند خود دارید.
 • زمانی که کسب و کار شما به عنوان یک برند تجاری در فضای رقابت دچار سکون شده و حرکتی ندارد، وقت آن است که با حفظ خط مشی اصلی هویتی موجود، هویتی جدید بسازید تا برند شما را دوباره زنده نشان دهد و اعلام کنید که بیشترین اهمیت را برای مشتریانتان قائل هستید.

دقیقاً مانند هویت شخصی که شما را از سایرین مشخص می کند، هویت برند شما، سس مخصوصی از کسب و کار شما است. هویت برند این ظرفیت را دارد تا بیزینس شما را از سایرین مجزا می کند. طراحی هویت ویژوال برند شما چیزی است که شمایل شرکت شما را شکل می دهد که البته ملاحظات بودجه و برآوردهای هزینه – فایده سازمان با توجه به قیمت هویت بصری می تواند کیفیت و تعداد عناصر متفاوتی را برای آن مشخص کند.

روند طراحی هویت بصری برند شما در مجموعه ما

وقتی ساختار هویت سازمانی برند شما را توسط تیم تحلیل و مارکتینگ شناسایی و بررسی کردیم، گزارشات و تحلیل ها برای تبدیل شدن به عناصر بصری به بخش استودیو ارسال می گردد. در استودیو ما هویت برند شما به موجودی زنده تبدیل می شود. ادر طی پروژه شکل تمام عناصر ملموس طراحی می شود تا بتوانید در تمام بخش های کسب و کار خود از آن استفاده کنید.

باید بدانیم که یک شرکت طراحی لوگو برای اجرای پروژه های اینچنینی ظرفیت مناسبی ندارد. این شرکتها می بایست بخشهای دیگری مانند مارکتینگ و تحلیل بیزینس را در مجموعه خود راه اندازی کنند. بخشهایی که سالهاست در مجموعه ما در حال ارائه خدمات به مشتریانمان هستند. هویت برند شما می تواند با تعداد متنوعی از عناصر بصری مورد نیاز برای کسب و کار شما طراحی شود. این روند از طراحی لوگو شرکت آغاز و با تدوین برند بوک بصورت یک پروژه کامل به اتمام می رسد. بسته به ماهیت کسب و کار شما، هر یک از این عناصر بصری ممکن است اهمیتی کمتر یا بیشتر داشته باشد.

به عنوان مثال، یک رستوران باید تمرکز خود را در منو و فضای فیزیکی قرار دهد. یک آژانس بازاریابی دیجیتال نیاز به تمرکز بیشتر بر صفحات وب سایت و رسانه های اجتماعی دارد. این تفاوتها در نیاز و استفاده، ترکیب اقلام و ابعاد پروژه را مشخص می نمایند.

 برند شما را تحلیل می کنیم

قبل از اینکه بخواهیم عناصر ملموس هویتی شما را شناسایی و طراحی کنیم، باید بدانیم که شما به عنوان یک نام تجاری در چه زمینه و جایگاهی هستید.

شناسایی برند شما این امکان را به ما می دهد که عناصر کلیدی مختص شما را شناسایی و سپس طراحی کنیم.

آنچه باید از برند شما بدانیم:

 • ماموریت برند شما
 • ارزش های کلیدی برند شما (باور هایی که شرکت شما را شکل داده)
 • شخصیت برند شما
 • موقعیت منحصر به فرد شما (چگونه خودتان را از بین رقبا متمایز می کنید)
 • مشخصه و شناسه برند شما (برند شما چگونه با سایرین ارتباط برقرار می کند)

قبل از  شروع به طراحی برند بوک، درک عمیق از این عناصر و هرآنچه برند شما را تعریف می کند، زیرساخت فعالیتهای ما تلقی می شود. در حقیقت بخشی از سرنوشت برند شما را با این ابزارها و در کنار شما خواهیم ساخت.

مراحل انجام تحلیل برند

اگر در این مرحله برای انتقال درست این مفاهیم به تیم ما نگران هستید، روش ساده تری برای پاسخ دادن وجود دارد.

ابتدا در فرمی، چند سوال ساده از شما پرسیده می شود

 • چرا این کسب و کار را آغاز کرده اید؟
 • باورها و ارزشهایی که در شرکت برایتان مهم هستند چیست؟
 • چه کارهایی را بهتر از دیگران انجام می دهید؟
 • چه چیزهایی شما را نسبت به سایرین خاص و متمایز می کند؟
 • اگر بخواهید برندتان را در سه کلمه توصیف کنید، آن سه کلمه چیست؟
 • سه کلمه ای که دوست دارید مشتریانتان در توصیف شما بگویند چیست؟

سپس در مراحل مختلف فرمهایی را برای شما ارسال می کنیم که با پر کردن آنها بسیاری از اطلاعات متناسب با هویت برند شما استخراج میگردد. بعد از آن با تحلیل دقیق آنها گزارشات آماری و نموداری متنوعی ارائه می کنیم. با این روش، از تطابق برداشتهای ما با نیازهای برند خود اطمینان حاصل خواهید کرد.

طراحی (دیزاین)، پایه و اساس هویت برند شماست

آنچه در هویت برندتان دارید، عناصر ملموسی است که تعیین می کند چگونه نام تجاری شما توسط مخاطبین و مشتریانتان درک شود. چیزهایی مانند لوگو (logo)، بسته بندی، طراحی وب سایت، گرافیک رسانه های

برای کسب اطلاعات بیشتر، پیشنهاد می کنیم این مطلب را مطالعه بفرمائید

رابطه برندینگ، هویت برند، تصویر برند و هویت بصری

اجتماعی شما، بیزینس کارت  و لباس هایی که کارمندان شما می پوشند و غیره. به عبارت دیگر، طراحی عناصر بصری برند شما از طریق شناسایی و تحلیل ساختار کسب و کارتان، در درجه اول نشان می دهد که کسب و کار شما یک برند معتبر و قابل اطمینان است.

این عناصر اولین چیزهایی است که مخاطبان شما از برند شما می بینند و با آنها ارتباط برقرار می کنند و در طول زمان نیز با دیدن آنها به یاد شما می افتند.

بنابراین، اینکه چطور طراحی خود را انجام می دهید و یک هویت برای برند خود ایجاد می کنید بسیار اهمیت دارد.

کتاب هویت بصری (brand style guide)

هنگامی که اقلام و عناصر هویت بصری خود را از مجموعه ما تحویل می گیرید، می خواهید مطمئن شوید که از آنها به درستی استفاده می شود. به همین دلیل است که نیاز دارید یک راهنمای استفاده ( کتابچه هویت بصری) از آن نیز داشته باشید. این سند که عناصر طراحی شده و اقلام هویت بصری برند شما را تشریح می کند، راهنمایی است برای آنکه تبیین کند چه زمانی و چگونه از عناصر و اقلام طراحی شده استفاده کنید. همچنین به شما اطمینان می دهد که در طراحی های آینده، هویت برند شما تغییر نخواهد کرد. ضمناً اطمینان می بابید که طراحی ها مطابق استراتژی های سازمان شماست و ارتباط ادراکی درستی را با مخاطبان شما ایجاد خواهد کرد. در حقیقت برند بوک راهنماییست برای مدیران یا طراحان آینده برند شما تا ساختار و شاکله هویتی برند شما دچار تغییر و آسیب نشود.

شرکت تبلیغاتی الف را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

تعدادی از پروژه های طراحی هویت بصری

شرکت تبلیغاتی الف